Apistogramma Agassizii Pls Me !

Discussion in 'Freshwater Beginners' started by Muhiddin, Apr 8, 2017.

1. Muhiddin

Muhiddin Valued Member Member

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Özür dilerim ingilizcem yok.

Adım Muhiddin. Türkiyede istanbulda balık beslemekteyim ama beslediğim apistogramma agassizii'deki erkeklerde bu problem nedir? Hafif şişme ve halsizlik.

Akaparyumda başka apistogramma türlerinden; böyle bir sorun yok.

Sizce neyapmalıyım yardıma ihtiyacım var.

Attached Files:

• Apistogramma Agassizii Pls Me !
      1.jpg
      File size:
      28.7 KB
      Views:
      52
      2.jpg
      File size:
      19.3 KB
      Views:
      31
      3.jpg
      File size:
      26.3 KB
      Views:
      39
      4.jpg
      File size:
      28 KB
      Views:
      41
  2. KimberlyG

KimberlyG Fishlore VIP Member

I have taken the liberty of translating (via google) Turkish to English. If anyone can help here but can't translate, just type in English and I will repost.

Türkçe'den İngilizce'ye (google yoluyla) çeviri özgürlüğünü aldım. Herkes burada yardım edebilir ancak tercüme edemezse, sadece İngilizce yazıp yeniden yayınlayacağım.
    OP question:

New First of all, hello friends. I'm sorry I do not have English. My name is Muhiddin. I am feeding fish in istanbul in Turkey but what is the problem in men in apistogramma agassizii that I feed? Mild swelling and fatigue. Other apistogramma species in the acapia; There is no such problem. What do you need to do I need help.

3. NavigatorBlack

NavigatorBlack Fishlore VIP Member

Agassizzi ne zamandan beri beslediniz ve kaç yaşındasınız?

How long have you had the agassizii, and how old are they?

4. OP
    OP
    Muhiddin

24 year MY muhiddin

Fish

It's like this one week after I got it

Thank you

[QUOTE = "KimberlyG, post: 2848331, üye: 83816"] Google'dan İngilizce'ye çeviri özgürlüğünü aldım. Herkes burada yardım edebilir ancak tercüme edemezse, sadece İngilizce yazıp yeniden yayınlayacağım.

Türkçe'den İngilizce'ye (google yoluyla) çeviri özgürlüğünü aldım. Herkes burada yardım edebilir ancak tercüme edemezse, sadece İngilizce yazıp yeniden yayınlayacağım.
    OP sorusu:

Yeni Birincisi, merhaba arkadaşlar. Üzgünüm, İngilizce bilmiyorum. Benim adım Muhiddin. Türkiye'de istanbul'da balık besliyorum, ancak beslediğim apistogramma agassizii'de erkeklerde sorun nedir? Hafif şişme ve yorgunluk. Akapide diğer apistogramma türleri; Böyle bir problem yok. Ne yapman gerekiyor, yardıma ihtiyacım var. [/ QUOTE]

Sorry

Last edited by a moderator: Apr 10, 2017
  5. KimberlyG

Fish is beautiful. I see nothing wrong. Fish looks slightly bloated. I would not feed fish for 2 days. See if fish is better. Do not worry. Fish can go several days with no food.

Balık güzel. Yanlış birşey görmüyorum. Balık biraz şişmiş görünüyor. 2 gün balık yemem. Balık iyi mi bakalım. Endişelenme. Balık birkaç gün yiyecek olmadan gidebilir.

6. OP
    OP
    Muhiddin

[QUOTE = "KimberlyG, posta: 2848391, üye: 83816"] Balık güzel. Yanlış birşey görmüyorum. Balık biraz şişmiş görünüyor. 2 gün balık yemem. Balık iyi mi bakalım. Endişelenme. Balık birkaç gün yiyecek olmadan gidebilir.

Balık güzel. Yanlış birşey görmüyorum. Balık biraz şişmiş görünüyor. 2 gün balık yemem. Balık iyi mi bakalım. Endişelenme. Balık birkaç gün yiyecek vermez gidebilir. [/ QUOTE]

Thank you ! Thank you !

What else can I do

7. KimberlyG

Keep water clean. That is all right now. Watch the fish. If fish changes, tell us. I will watch for your information.

Suyu temiz tutun. Bu tamamdır. Balıklara dikkat et. Balık değişirse bize söyle. Bilgilerinize dikkat edeceğim/

8. OP
    OP
    Muhiddin

Thank you so much. God bless you.
    How many women and how many men should be in pairs?

9. KimberlyG

I have no apistogramma agassizii. I have Mbuna cichlids. I will find answer for you.

Apistogramma agassizii diye bir şey yok. Mbuna çiklitleri var. Senin için cevap bulacağım.

10. OP
    OP
    Muhiddin

I am truly grateful to you from the bottom of my heart. Thank you again.

I live in turkey; It is very difficult to find a fish hobby with knowledge of turkey fish; Even though it does not try to help. I wish I could get along well with you if you have a very good English. Unfortunately I'm contacting you with google translate. Thank you again for giving me value and really appreciate it. I like the kind of fish I feed. I'm trying to ma a mess for them. But it makes me very, very sad that they are so sluggish and bad.

11. KimberlyG

We have much information on Apistogramma agassizii. There should be 3 or 4 women for every 1 man. I also learned the fish become sick very often. Let us know if fish gets sick.

Apistogramma agassizii hakkında çok bilgiye sahibiz. Her 1 erkek için 3 veya 4 kadın olmalıdır. Balıkların sık sık hastalığa yakalanacağını da öğrendim. Balık hastalanırsa bize bildirin.

12. OP
    OP
    Muhiddin

[QUOTE = "KimberlyG, posta: 2848540, üye: 83816"] Apistogramma agassizii hakkında çok bilgiye sahibiz. Her 1 erkek için 3 veya 4 kadın olmalıdır. Balıkların sık sık hastalığa yakalanacağını da öğrendim. Balık hastalanırsa bize bildirin.

Apistogramma agassizii hakkında çok yapı sahibiz. Onun için 1 erkek için 3 veya 4 kadın olmalıdır. Balıkların sık sık hastalığa yakalanacağını da öğrendim. Balık hastalanırsa bize bildirin. [/ QUOTE]

Bilgileri paylaştığınız için minnettarım. Ve bu hastalıklarla nasıl başa çıkabilirim. Nelere dikkat etmeliyim? 200 litrelik bitki akvaryumum var.

Before

-------------------------------

After

13. KimberlyG

Watch for change in what fish look like. White spots. Spots on fish with no color. Things that are not normal. Hopefully your fish will be good.

Balıkların nasıl göründüğünü değiştirmek için izleyin. Beyaz noktalar. Renksiz balıklarda lekeler. Normal olmayan şeyler. Umarım balıklarınız iyi olur.

14. OP
    OP
    Muhiddin

Is there any friend that can help with this?

What measures can I take and what should I do?

Hello friends.

My fish have very thin transparent feces

Also extremely sluggish and swollen

What is the treatment

15. KimberlyG

Translation:

The fish swell and die in superstition at Apollo. But there is no such problem in their teeth. But in the same aquarium there is no macmaster kakadu and borellide there.

I do not understand the translation above. The stringy white poop is a sign of internal parasites. Do you have medicines in Istanbul?

Yukarıdaki çeviriyi anlamıyorum. Dantelli beyaz kaka, iç parazitlerin bir işaretidir. İstanbul'da ilaçlarınız var mı?

16. OP
    OP
    Muhiddin

Teşekkür ederim.

Size çok minettarım ve çok teşekkür ederim. İstanbuldaki ilaçlar dandik. Normal olarak sarımsaklı yem yaptım verdim. Fakat apistogramma sadece super red erkeklerde sorun. Akvaryumdaki balıkların hiç birinde bu problem yok.

17. KimberlyG

Size çok minettarım ve çok teşekkür ederim. İstanbuldaki ilaçlar dandik. Normal olarak sarımsaklı yem yaptım verdim. Fakat apistogramma sadece super red erkeklerde sorun. Akvaryumdaki balıkların hiç birinde bu problem yok.
    Translation:

I am very grateful to you and thank you very much. The drugs in Istanbul are dirty. Normally I made garlic fodder. But apistogram is only a problem in super rejected men. None of the fish in the aquarium have this problem.

Do you buy on internet or Government will not allow medicines into country?

İnternetten mi satıyorsunuz yoksa devlet ilaçları ülkeye sokmayacak mı?

18. OP
    OP
    Muhiddin

Our medicines in Istanbul are very bad and dirty. I gave garlic food for a non-medical parasite incident. But I do not understand it, only in the super-red apiste this problem, there is no such problem in other apisto in the aquarium.

19. KimberlyG

Is sick fish still in container at top of tank? The fish is new for you. I think it was sick when it came to you.

Hasta balı hala konteynırın üst kısmında mı? Balık senin için yeni. Sanırım sana geldiğinde hasta oldu.

20. OP
    OP
    Muhiddin

They are healthy for 1 week. Then it swells and dies apisto super red
    They are healthy for 1 week. Then it swells and dies apisto super red

please help me

21. KimberlyG

How many die? Are they all men? Do you get fish from same place every time?
    Kaç kişi öldü Hepsi erkekler mi? Her seferinde aynı yerden balık alıyor musun?

They need medicine. API General Cure soaked in food with garlic may help.

İlaca ihtiyaçları var. API Genel Gıda sarımsakla ıslatılmış kür yardımcı olabilir.

22. Coradee

Coradee Moderator Moderator Member

Hi Muhiddin, although we have members from all over the world this is an English speaking forum, please post in English so members can give you the best help.

23. OP
    OP
    Muhiddin

I always do it in the same place. The fishes from Turkey come from the top of the czechoslovakian.

Like super red men, there's a problem with ATIF.

Apiste super red teeth are not a problem; Only men are swollen

The aquarium has apisto borelli, double red and cocoa. No problem with other apisto species

I always do it in the same place. The fishes from Turkey come from the top of the czechoslovakian.

Like super red men, there's a problem with ATIF.

Apiste super red teeth are not a problem; Only men are swollen

The aquarium has apisto borelli, double red and cocoa. No problem with other apisto species

please help me

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice